İş

Yellen: Amerikalılar enflasyonun kontrol altında olduğuna inanıyor

Yellen, Chicago Ekonomi Kulübü’nde ABD ekonomisinin durumuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Geçtiğimiz yıl resesyonun kaçınılmaz olduğu tahminlerine rağmen kendisinin ve ABD Başkanı Joe Biden’ın bu yönde düşünmediğini belirten Yellen, “Amerikalı işçilerin ve Başkan Biden’ın ekonomik stratejisinin etkisiyle ekonomi küçülmek yerine büyümeye devam etti. ” söz konusu.

Yellen, ülke ekonomisinin pandemi öncesine göre çok daha fazla mal ve hizmet ürettiğini kaydederek, bugün açıklanan verilerin 2023 yılında güçlü ekonomik büyüme gösterdiğini belirtti.

Enflasyonun önemli ölçüde düştüğüne dikkat çeken Yellen, Tüketici Güveninin geçen yılın kasım ayından bu yana yüzde 29 oranında arttığını ve şu anda 2021’den bu yana en yüksek seviyesinde olduğunu belirtti. Yellen, işgücü piyasasının “sağlıklı” olduğunu belirterek işsizlik oranının yakın olduğunu hatırlattı. tarihi düşük seviyelere geriledi.

Kısa vadeli enflasyon beklentilerinin en düşük seviyelerine yakın olduğunu belirten Yellen, “Amerikalıların enflasyonu kontrol etmesi gerektiğini düşünüyorum.” altındaYellen enflasyonun kontrol altında olduğunu düşündüğünü de vurguladı.

Ücret artışlarının artık enflasyondan daha hızlı olduğunu belirten Yellen, enflasyonun düşük kalması durumunda insanların ekonomiye olan güvenini yeniden kazanmaya başlayacağını düşündüğünü söyledi.

Yellen, ülkenin borç yükünün maliyetinin yönetilebilir düzeyde olduğunu kaydederek, “Faiz oranları daha uzun süre yüksek kalırsa ve yaşlanan nüfus nedeniyle açıklarımızın azalmasını ve yönetilebilir düzeyde kalmasını sağlayacak adımlar atmamız gerekiyor” dedi. seviyeler.” dedi.

Konuşmasında Biden yönetiminin ekonomi politikalarına da değinen Yellen, vergi politikaları konusunda eski ABD Başkanı Donald Trump yönetimini eleştirdi.

Yellen, Trump dönemi Vergi Kesintileri ve İstihdam Maddesinin şirketler için vergi kesintilerine öncelik verdiğini, orantısız bir şekilde en yüksek gelirlilere fayda sağladığını ve şirketleri işlerini ve kârlarını yurtdışına kaydırmaya teşvik eden bozulmuş uluslararası vergi sistemini düzeltmede başarısız olduğunu savundu. ABD Hazine Bakanı Yellen, söz konusu yasanın bütçe açığını 2 trilyon dolar artırdığını ve yatırımları teşvik konusunda çok az şey yaptığını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu