Haber

Nesli tükenme tehlikesi altında olan ‘gibon’ doğum yaptı

Nesli tükenme tehlikesi altında olan ‘gibon’ doğum yaptı

Türkiye’deki tek beyaz yanaklı gibon çiftinin yavrusu oldu

Minik gibon annesinin kucağından bir an olsun inmiyor

KOCAELİ – Kocaeli’deki Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesinde müdafaa altında bulunan ve jenerasyonu kritik düzeyde tehlike altında olan beyaz yanaklı gibon çiftinin yavrusu dünyaya geldi.

Dünya üzerinde jenerasyonları kritik düzeyde tükenme tehlikesi altında bulunan beyaz yanaklı gibon çeşidinin Türkiye’de yalnızca bir çifti bulunuyor. Sayıları hızla azalan ve Türkiye’de Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi’nde 6 yıldır muhafaza altında bulunan Josita ve Kamari isimlerindeki beyaz yanaklı gibon çiftinin yaklaşık 2 ay evvel yavrusu dünyaya geldi. Sağlıklı biçimde ömrünü sürdüren yavru, bir an olsun annesinin kucağından inmiyor. Gibon çifti yemeklerini bakıcılarının ellerinden yiyor. Yavru gibonun ise annesinin sütüyle beslenmesini sağlıyor. Yeni yavrularıyla birlikte birbirlerine süratli bir biçimde ahenk sağlayan gibon ailesi ziyaretçilerin de ilgi odağı oluyor.

“Ekosistem için çok önemli bir gelişme oldu”

Beyaz yanaklı gibon çifti Josita ve Kamari’nin yaklaşık 6 yıldır Darıca’da müdafaa altında bulunduğunu aktaran Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi Eğitim ve Pazarlama Müdürü Tuğçe Özgür, “Daha evvel hiç yavruları olmamıştı. Annemizin birinci annelik tecrübesi ve yavrularına şu anda sahiden çift olarak çok âlâ bakıyorlar. Yavru tüm gününü annesinin kucağında geçiriyor, annesini emerek besleniyor. Bakıcılarımız da çok büyük bir özveriyle ikili gerekli besinlerini veriyorlar. Gün içerisinde meyve, zerzevat, protein kaynağı olarak da haşlanmış yumurtayla besliyoruz. Bu canlılar çok kıymetliydi. Zira tabiatta jenerasyonu kritik düzeyde tükenme tehlikesi altında. Bu kadar kıymetli bir canlının yavrusunun olması aslında tüm ekosistem için, parkımız için, tüm dünya için çok kıymetli bir gelişme oldu. Yavrumuzu biz de çok büyük bir sevinçle karşıladık. Beyaz yanaklı gibonlar Türkiye’de sadece Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi’nde bulunuyor. Haliyle bu yavrumuz da Türkiye’de doğan ilk yavru oldu” dedi.

“Bu canlıların nesli son 45 yılda yüzde 80 oranında azalma gösteriyor”

Josita ve Kamari’nin yeni yavrusunun, bu cinsin kuşağının tabiattan yok olmaktan bir adım uzağa taşıdığını kaydeden Özgür, “Bu canlıların kuşağı son 45 yılda yüzde 80 oranında çok büyük bir yıkımla azalma gösteriyor. Bu sebeple yeni yavru tabiattaki tiplerinin devam edebilmesi için çok olumlu bir gelişme. Bu tıbbın kuşağının tükenmekte olmasının sebebi insan faktörüyle doğal hayat alanlarının tahrip edilmesinden kaynaklanıyor. Hayat alanları gitgide daralan canlılar, yiyecek bulmakta, hayatlarını devam ettirmekte çok zorlanıyorlar. Bu canlılar tüm günlerini ağaçların üzerinde geçirdikleri için ormansızlaşmayla bir arada değerli ölçüde nüfusları azalma eğilimi gösteriyor” diye konuştu.

“Bakıcılarımız yıllardır büyük bir özveriyle bu canlılara bakıyor”

Beyaz yanaklı gibonların üreyebilmesinin, yaşam standartlarının çok iyi olmasıyla gerçekleşebildiğini dile getiren Özgür, “Kendini rahat hissederse, beslenmesi çok yeterli olursa, ömür alanı konforu yani hayvan refahı âlâ sağlandığı taktirde üreme gösterebiliyorlar. Burada da bakıcılarımız yıllardır büyük bir özveriyle bu canlılara bakıyor. Hiçbir öğünleri aksatılmıyor. Bu sayede yavru ortamıza katıldı. Yavrunun sıhhat durumu şu an çok âlâ, cinsiyetinden şimdi emin olamıyoruz. Zira yavru tüm gün annesinin kucağında ve ona sarılı halde durduğundan ötürü çok yakın bir temasımız olmuyor. O yüzden cinsiyet tayini şimdi yapılamadı. Parkımızdaki tüm canlılarda olduğu üzere beyaz yanaklı gibonlarda da mümkün epey daima birebir bakıcı bakımını üstleniyor. Her gün birebir kişiyi görmeleri kendilerini daha itimat içerisinde hissetmelerine yarar sağladığından ötürü bakıcılarımız biraz daha canlılarımızın yanına gidip elden besleme yapabiliyor. Bu sırada bizim de gözle muayene imkanımız olmuş oluyor” halinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu