Ekonomi

Musk’ın serveti eriyor

Dünyanın en varlıklı insanı sıfatını taşıyan Elon Musk, artık de dünyanın serveti en çok gerileyen zengini olarak öne çıkıyor.

Tesla’nın patronu Elon Musk, Tesla hisselerinin iki yılın en düşük seviyesine inmesinin ardından servetinde ciddi bir kayıp yaşadı. Musk’ın servetinde 2022 yılında yaşanan gerileme birinci defa 100 milyar doları aştı.

Sadece Pazartesi günü Musk’ın serveti 8,6 milyar dolar geriledi. Musk’ın serveti son gelişmelerin akabinde 169,8 milyar dolara geriledi. Bununla birlikte Musk Bloomberg Milyarderler Endeksi’nde ilk sıradaki yerini korudu.

Musk’ın serveti yaklaşık bir yıl evvel 340 milyar dolarla doruğa ulaşmıştı.

Tesla payları Twitter atılımı sonrasında baskı görmüştü

Tesla payları Musk’ın Twitter’la ilgilenmesinin elektrikli araba üreticisine odaklanmak için daha az vakit bulabileceğine dair yatırımcı tasalarının artmasıyla düşüş trendine girmişti.

27 Ekim’de 51 yaşındaki milyarderin Twitter’ı devralması tamamlamış ve vakit kaybetmeden şirketin çalışanlarının yarısının işine son vermişti.

General Motors ve Volkswagen AG üzere şirketler satın almanın tamamlanması sonrası Musk’ın liderliğinde şirketine nasıl değişeceğini daha yeterli anlamak içi sitede fiyatlı reklamları askıya aldıklarını duyurmuştu.

Tesla’nın payları bu yıl yüzde 52 bedel kaybetti. Bu devirde Nasdaq endeksindeki kayıp yüzde 29 düzeyinde kaldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu