Teknoloji

Kamu Kurumları Artık Açık Kaynak Yazılım Kullanacak: Peki Ne Demek?

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı kararlarının yayımlandığı Resmi Gazete’de yerel bilişim sektörünün gelişimi açısından değerli bir karar yayımlandı. Kamu kurumlarında kullanılan açık kaynaklı yazılımKullanımını artırmak için düğmeye resmen basıldı.

Yayınlanan karar kapsamında BT giderlerinin kaydedilmesi, üretici bağımlılığında azalmasiber güvenliğin güçlendirilmesi amacıyla kamu kurumlarında açık kaynak kodlu yazılımlar kullanılacaktır.

Açık kaynak yazılımı kullanmak bu faydaları nasıl sağlayacak?

Açık kaynak yazılım, kaynak kodunun herkesin yazılımı herhangi bir nedenle kullanmasına, incelemesine, değiştirme ve dağıtma özgürlüğüAçık kaynak yazılımının oluşturulmasının bağımsız geliştiriciler tarafından ortaklaşa yapılabileceğine izin veren bir lisans altında kullanıma sunulduğu bir bilgisayar yazılımı kategorisi.

Tek bir kuruluş tarafından oluşturulan yazılımın ötesinde açık kaynaklı yazılım geliştirme Ayrıca diğer bakış açılarına da katkıda bulunabilir ve süresiz olarak geliştirilebilir.

Bu nedenle açık kaynak yazılım maliyeti de düşük . Bağımsız yazılımcılar işin içine girince dışa bağımlılık da azalıyor. Bu nedenle kamu kurumlarında AKKY’nin kullanılmaya başlanması bütçeyi rahatlatmak ve yerli yazılımcıları desteklemek için düşünülmüş bir karardır. Belgeyi burada bulabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu