İş

“Geleceğin Güvenlik Çözümleri” etkinliği MESS Teknoloji Merkezi’nde gerçekleştirildi MEXT

MESS Teknoloji Merkezi MEXT’de MESS ve Microsoft Türkiye işbirliğiyle düzenlenen “Geleceğin Güvenlik Çözümleri” etkinliği kapsamında işletmelerin siber güvenlik stratejileri, güvenlik tehditlerine karşı alınan önlemler ve güvenlik alanında kullanılan en son yapay zeka uygulamaları anlatıldı. Değerlendirildi.

KARIŞIKLIKile Microsoft Türkiyeişbirliği içinde düzenlenen “Geleceğin Güvenlik Çözümleri”verimlilik MESS Teknoloji Merkezi MEXTEtkinlik kapsamında işletmelerin siber güvenlik stratejileri, güvenlik tehditlerine karşı alınan önlemler ve güvenlik alanında kullanılan son yapay zeka uygulamaları değerlendirildi.

Etkinliğin ana konuşmacısı Barış Arıkan, MEXT Satış ve Ekosistem Müdürü,Etkinliğe ev sahipliği yapan MEXT’in dünyanın en büyük ve kapsamlı dijital dönüşüm & yetkinlik geliştirme merkezi olduğunu ve dijital dönüşümde en iyisini yapmak için emin adımlarla yoluna devam ettiğini belirtti. Arıkan, MEXT, bizim için dijital dönüşümün amiral gemisidir. Şirketlerin dijital dönüşüm yolculuklarında ihtiyaç duyabilecekleri tüm hizmetleri tek çatı altında topluyoruz. Misyonumuz, başta üyelerimiz olmak üzere Türk sanayisinin tüm paydaşlarının yanında yer almak ve rekabet güçlerini artırarak dünya pazarlarında iyi bir yer edinmelerine katkıda bulunmaktır. MEXT dört varlıktan oluşur. Dijital bir fabrikamız var; dijital olgunluk değerlendirme hizmetlerimiz var; Yetkinlik ve gelişim programlarımız var. Bu yıl hepimizin gündeminde olan yeşil dönüşümü de ekledik. Tüm bunları hep birlikte yaptığımız iş ortaklarımızla çok geniş bir ekosistem ağımız var. Başta kimya, ilaç, dokuma, çimento ve savunma sanayi olmak üzere 10 farklı sektörde 250’den fazla firmaya dijital olgunluk değerlendirme hizmeti sunduk.” söz konusu.

Barış ArıkanO devam etti: ” Buradaki hedefimiz Türkiye’nin gerçek bir dijitalleşme üssü. olmak. Benzer bir hedefle yola çıkan Microsoft, ileri üretim teknolojileri konusundaki analizlerini sergilemek üzere 3 yıl önce MEXT çatısı altında Microsoft Manufacturing Core adında dünyada bir ilk olan üretim teknolojileri merkezini hayata geçirdi. Sektörümüzün lokomotifi olan şirketlerimize sürdürülebilirlik, endüstriyel iOT, büyük veri analitiği, bulut bilişim gibi konularda çözümler sunan Microsoft ile bu merkezde gerçekleştirdiğimiz iş birliğinin amacı, yetkin iş gücünün artmasına destek olmaktır. ve şirketlerimizde sürdürülebilir toplumsal fayda.”.

MEXT’in planlama aşamasında başlayan ve bugünlere gelen MESS ile çok güzel ve derin bir iş birliği olduğunu belirten, Microsoft Türkiye Pazarlama ve Operasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Münir KundakçıMicrosoft’un siber güvenlik alanındaki gücünü vurgulayan bir konuşma yaptı: Microsoft olarak siber güvenlik alanına ayırdığımız bütçe ve bu alandaki çalışan sayısı ile dünyanın en iddialı siber güvenlik şirketiyiz. Siber güvenlikten elde ettiğimiz gelir yıllık 20 milyar dolar. Bazı ülkelerde siber güvenliğin tamamen Microsoft tarafından sağlandığını söyleyebiliriz. burdan dolayı Verdiğimiz hizmet sadece teşkilat bazında değil, milli güvenlik bazında da büyük değer taşımaktadır. Öte yandan hayatımızı kolaylaştıran yapay zeka maalesef siber saldırganlar tarafından aktif olarak kullanılan bir araç haline geldi. Bu baskınların toplumlara maliyeti şu anda trilyonlarca dolar düzeyinde” dedi.

Microsoft çatısı altında güvenliği pek çok işin doğal bir boyutu olarak konumlandırıp işlere bulaştırarak saldıracakları yerleri kapatarak saldırı girişimlerini bertaraf etmek için saldırganlar gibi düşünmeye çalıştıklarını ifade ettiler. kundakçı, “ Siber güvenlikte siz savunmanızı güçlendirdikçe saldırganlar da daha güçlü stratejiler ve uygulamalar geliştirir. Her gün milyonlarca olası riskin incelenmesi veya analiz edilmesi gerekiyor. Bu ne insan kaynağı açısından ne de teknoloji açısından kolay değil. Bu noktada getirdiğimiz yeniliklerden biri de Copilot teknolojisi. Milyonlarca tehdidi ve hangilerinin öncelikli olduğunu almak ve analiz etmek; ikinci aşamada hangilerinin analiz edilmesi gerektiğini söylemek; Gerçek bir tehdit varsa, bu tehdidin hangi güvenlik açığından yararlandığını anlamamızı sağlayan ve gelecekte daha karmaşık bir tehdide hazırlıklı olmamızı sağlayan bir yapıdan bahsediyoruz. Bütün bunları yaparken BT altyapınızın, cihazınızın ve hizmetinizin tam olarak korunmasını sağlayan iş yaklaşımımızla diğer şirketlerden sıyrılıyoruz.” söz konusu. Microsoft’un günde yaklaşık 65 trilyon sinyali incelediğini sözlerine ekleyen, Münir Kundakçı,  “Bu ölçek bize hem içgörü hem de önemli bir iş yükü sağlıyor. Öte yandan devlet aktörleri de dahil olmak üzere 250’den fazla siber saldırganı ortadan kaldırmayı başardığımızı ve 70 milyardan fazla saldırıyı engellediğimizi de belirtmeliyiz.ir,” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Microsoft Türkiye Güvenlik Analiz Uzmanı Olcay Erkan “Uçtan Uca Microsoft Güvenlik Çözümleri”başlıklı sunumuyla; Pınar Sarmısak Çatalkaya, Microsoft Türkiye Güvenlik Analizi Teknik UzmanıVe Microsoft Türkiye Güvenlik Analizi Teknik Uzmanı Berkay Meşehalbuki ” Demolarla Microsoft Tehdit Koruması XDR ve İçeriden Risk Yönetimi”başlıklı  sunumlarıyla katılımcılara seslendi.

Microsoft Türkiye Kurumsal ve KOBİ Segmenti Genel Müdür Yardımcısı Onay Afşarile Microsoft Türkiye Kurumsal Satışlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hülya Güvenmoderatörlüğünde Güvenlik Analizi Panelinde Arçelik, Kale Kümelenmesi, Standard Profil ve Teknosayöneticileri ağırlandı.

“Geleceğin Güvenlik Çözümleri”organizasyon Cyberwise Genel Müdür Yardımcısı Aydın Küçükkarakaşyapacak ‘Bütünleşik Siber Güvenlik Ortamı ile Daha Az Kaynak Kullanarak Daha Güvenli Olmak’sunumun ardından sona erdi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu