Haber

Engin Özkoç, Sezgin Baran Korkmaz’ın Yurt Dışına Çıkışını Hatırlattı: “Adalet Bakanlığı ve Türkiye Mahkemeleri…

CHP Küme Başkan Yardımcısı Engin Özkoç, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda; “Sezgin Baran Korkmaz yurt dışına kaçmadan önce hangi gerekçeyle kendi odasında İçişleri Bakanı ile görüşmüştür? Bu görüşme ve mahkeme kararları sonrasında Sezgin Baran Korkmaz yurt dışına kaçabilmiştir. Daha sonra kırmızı bültenle aranmıştır. Bunlar. Mahkemeler, Sezgin Baran Korkmaz’ın yurt dışına çıkmasının ardından Hem malına yeniden el koydular, hem yurt dışına çıktıktan sonra yurt dışına çıkış yasağı koydular, hem de MASAK, ‘Bu bir kara para aklamadır’ raporunu sundu. Soylu bunun cevabını veriyor ve ‘Devletin diğer birimleri yani Adalet Bakanlığı ile birlikte biz bu adamı yurt dışına kaçırdık’ diyor. Size soruyorum, Adalet Bakanlığı ve Türkiye mahkemeleri Soylu’nun bu kirli operasyonuna nasıl alet oldu?” söz konusu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda; Parlamento, Adalet Bakanlığı, Gençlik ve SporMaliye Bakanlığı, Anayasa Mahkemesi, Sayıştay, Danıştay ve Yargıtay’ın 2021 yılı Kesin Hesap Kanun Teklifleri ve 2022 Bütçe Kanun Teklifleri görüşülüyor.

AKP Grubu adına yapılan konuşmaların ardından CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç söz aldı. Özkoç, şunları söyledi:

“BOZDAĞ NEDEN YERİNDE DEĞİL?”

Söz alan Adalet ve Kalkınma Partisi milletvekilleri, onların zamanında kaç mahkeme adil davranmış… Bunun böyle olmadığını burada ifade etmek istiyoruz. bu konuşma, onun yerinde değil.

Gerçekten adalet mekanizması iyi çalışıyorsa lütfen bu soruyu cevaplayın. Sezgin Bakan Korkmaz’la ilgili 2’nci Sulh Ceza Hakimliği, 23 Temmuz 2020’de Sezgin Baran Korkmaz’la ilgili haberlere erişimi engelledi.

30 Eylül’de 10. Sulh Ceza Mahkemesi mal varlığına el konulmasına karar verdi. 1 Ekim 2020’de Sezgin Baran Korkmaz’a yurt dışına çıkış yasağı getirildi. 13 Ekim 2020’de İstanbul 4. Sulh Ceza Mahkemesi, 16 Ekim 2020’de İstanbul 8. Sulh Ceza Mahkemesi ve 23 Ekim 2020’de İstanbul 8. Sulh Ceza Mahkemesi Sezgin Baran’ın mal varlığına el konulmasına karar verdi. Korkmaz.

Şimdi soruyorum… 6 Kasım 2020’de başsavcı İrfan Fidan adına kara para aklayıcı Sezgin Baran Korkmaz’ın mal varlığına el konulması hangi gerekçeyle, başsavcı yardımcısı Hasan Yılmaz’ın başvurusuyla kaldırıldı. 17 Kasım İstanbul 7. Sulh Ceza Hakimliği, Sezgin Baran Korkmaz’ın yurtdışına çıkış yasağını hangi gerekçeyle Ramazan Çiçek kaldırdı. Kara para aklayıcı.

“ADALET BAKANLIĞI NASIL GİRDİ?”

4 Aralık 2020’de Sezgin Baran Korkmaz yurt dışına kaçmadan önce hangi gerekçeyle İçişleri Bakanı ile kendi odasında görüştü? Bu görüşme ve mahkeme kararlarının ardından Sezgin Baran Korkmaz yurt dışına kaçmayı başardı. Ardından kırmızı bültenle arandı. Bu mahkemeler Sezgin Baran Korkmaz’ın yurtdışına çıkışının ardından hem mal varlığına yeniden el koydu, hem de yurtdışına çıkış yasağı koydu ve MASAK ‘bu bir kara para aklamadır’ raporunu sundu. Zaten kararlar vardı. Ama Soylu bunun cevabını veriyor ve ‘Devletin diğer birimleri yani Adalet Bakanlığı ile birlikte bu adamı yurt dışına kaçırdık’ diyor. Kayıtlarda var. Size soruyorum, Adalet Bakanlığı ve Türkiye mahkemeleri Soylu’nun bu kirli operasyonuna nasıl alet oldu?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu