Haber

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, TRT’de soruları yanıtladı Açıklaması

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın KKTC’nin tanınması gerektiğini Birleşmiş Milletler’de (BM) bütün dünyaya haykırdığını belirterek, “Biz bunu tanınma yolu ile yapacağız artık. KKTC’nin tanınma vakti gelmiştir” dedi.

TRT Haber yayınına katılan Oktay, Türkiye’nin, KKTC’nin tanınmasına yönelik çalışmaları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Oktay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın BM’deki, “Uluslararası toplumu Kıbrıs Türklerine yönelik zulme son vermeye ve bir an evvel KKTC’yi resmen tanımaya davet ediyoruz.” çağrısını hatırlatarak, “Burada bizim duruşumuz son derece net. Cumhurbaşkanımızın bu çağrısıyla da KKTC’ye yönelik politikalarımızda bir diğer evreye gelmiş durumdayız.” dedi.

KKTC’nin, Türkiye’nin Doğu Akdeniz politikası çerçevesinde vazgeçilmez olduğunu söyleyen Oktay, “Türkiye’nin güvenliğinin olmazsa olmaz şartıdır ama aynı şekilde KKTC’nin güvenliğinin de olmazsa olmaz kuralıdır. Yani KKTC olmadan Türkiye, Türkiye olmadan KKTC’nin olmayacağı bir denklemden bahsediyoruz.” diye konuştu.

Oktay, Kıbrıs’ta Türk milletinin tüm tahlil planlarına “evet” demesine karşın bir sonuca ulaşılamadığını, artık tek tahlilin hükümran, eşit iki devlet yapısında bulunduğunu vurgulayarak, “Cumhurbaşkanımız hep şunu söylemiştir; ‘Dünya beşten büyüktür.’ BM Güvenlik Konseyi’nin kendisine hayrı yok zaten. Biz de bunu söylüyoruz, ‘beşten büyük’ derken. Cumhurbaşkanımız da BM’den bütün dünyaya haykırmıştır. Biz bunu tanınma yolu ile yapacağız artık. KKTC’nin tanınma zamanı gelmiştir.” sözlerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Semerkant’taki ana gündem başlıklarından birisinin KKTC’nin Türk Devletleri Teşkilatı’nda gözlemci statüsü alması olacağını belirten Oktay, bu sonucu almayı arzuladıklarını kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu