Ekonomi

Ara seçimler Türk-ABD ilişkilerini nasıl etkileyecek?

ALİ ÇINAR/CİNER MEDYA KÜMESİ ABD TEMSİLCİSİ

Amerikan Türk Dostluk Grubu’nun büyümesinde aktif bir rol oynamış Lincoln McCurdy, Kongre orta seçim sonuçlarının Türk-Amerikan ilgilerinde bir değişiklik beklenmemesi gerektiğini söyledi.

Biden idaresinin tıpkı siyasetleri devam ettireceğini söyleyen McCurdy, Türkiye’ye ait Kongre perspektiflerinde bir değişiklik olmayacağının altını çizdi.

New Jersey eyaletinin Passaic bölgesinden seçilmiş Demokrat delegesi Derya Taşkın ise iki NATO ittifakı ülkesi Amerika ve Türkiye münasebetlerinde 2022 Kongre orta seçimleri sonrası ve önümüzdeki iki yıl içinde çok değişiklik olacağını düşünmediğini söyledi. Taşkın, Demokratik Partinin çok güçlü bir halde birtakım tartısı olan Cumhuriyet eyaletlerinde koltuk kazanmış olmasının kıymetini vurgularken bugünkü ekonomik ıstıraplar dışında, göçmenlik ve sıhhat ıslahatlarının ele alınması ile partilerin başkanlık seçimleri için süratlice çalışmaya başlayacağını belirtti.

“Etkin çalışma ilişkilerinin sürmesi zorunlu”

ABD Dışişleri Bakanlığı ve Pentagon’da üst seviyede çalışmış Dragon şirketi Başdanışmanı Richard Outzen da Senato’da, Georgia eyaletindeki ikinci çeşide bağlı olarak 50-50 yahut tahminen de Cumhuriyetçiler için bir koltuk avantajı olarak kalmaya devam edecek üzere göründüğünü söyledi. Ukrayna’daki savaş, NATO üyeliği ve Ortadoğu güvenlik sorunları, Washington’un Ankara ile aktif çalışma bağlantılarını sürdürmesini zarurî kıldığını söyleyen Outzen, Türkiye’ye F-16 satmaya yahut Cumhurbaşkanı Erdoğan ile daha fazla meşgul olmaya çekinen değerli Kongre önderlerinin hepsinin koltuklarında kalacaklarını lisana getirdi. Outzen, ikili alakalarda “güvenli mesafe” yaklaşımının en azından Türkiye seçimleri boyunca geçerli olacağını gösterdiğine dikkat çekti.

ABD’de birinci Türk kökenli Belediye Lideri olan Cumhuriyetçi Tayfun Selen ise Temsilciler Meclisi’ndeki Cumhuriyetçi çoğunluğun katiyen Türkiye ve ABD bağlantıları açısından olumlu bir gelişme olacağını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu