Haber

Anayasa Mahkemesi’ndeki Sivas Katliamı toplantısı yeniden ertelendi

Anayasa Mahkemesi (AYM), aralarında Cafer Erçakmak’ın da bulunduğu 8 sanık hakkında, Sivas Katliamı’na ilişkin davanın zaman aşımı nedeniyle reddine karşı yapılan kişisel başvuruyu görüştü. Mahkeme, başvurudan 10 yıl sonra gündeme gelen belgeyi değerlendirerek ek rapor almak üzere toplantıyı erteledi.

2 Temmuz 1993’te Madımak Oteli’nin yakılması sonucu ikisi otel personeli ve 33 aydın olmak üzere 35 kişi yanarak hayatını kaybetti. Katliamın esas davasında 33 kişiye önce idam cezası verildi, daha sonra bu cezalar ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çevrildi.

Ankara’da eski Sivas Belediye Meclis Üyesi Cafer Erçakmak’ın da aralarında bulunduğu 8 sanıkla açılan dava, 2012 yılında zamanaşımı nedeniyle düşmüştü. Yargıtay tarafından da onaylanan davaya ilişkin 2014 yılında yapılan bireysel başvuru, 10 yıldır Anayasa Mahkemesi tarafından gündeme getirilmedi.

Yargıtay, daha önce ertelediği Sivas Katliamı’na ilişkin bireysel başvuruyu bugün görüştü. Toplantıda yapılan değerlendirmede, başvurunun ek rapor hazırlandıktan sonra görüşülmesine karar verildi.

Anayasa Mahkemesi raportörü zamanaşımına ilişkin ek bir rapor hazırlayacak. Raporun ardından Anayasa Mahkemesi, belirlenecek yeni bir tarihte Sivas Katliamı başvurusunu gündemine alacak.

Son dava da zaman aşımı nedeniyle reddedildi.

Sivas Katliamı’na ilişkin üç sanığın yer aldığı son dava, 30 yıllık zaman aşımı süresinin dolduğu gerekçesiyle 14 Eylül 2023’te düştü. Davanın avukatları, insanlığa karşı suçlarda zaman aşımı olamayacağını belirterek, davanın düşürülmesi kararına karşı çıkmıştı.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sivas Katliamı kapsamında cezaevinde bulunan Hayrettin Gül ve Ahmet Turan Kılıç’ın cezalarını “sürekli hastalık” gerekçesiyle kaldırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu