Haber

AK Parti Grup Başkanvekili Leyla Şahin Usta, sağlıkla ilgili kanunlarda değişiklik yapılmasını öngören yasa tasarısını sundu.

AK Parti Kümelenme Başkan Yardımcısı Leyla Şahin Usta, ‘Sağlıkla İlgili Bazı Kanunlar ile 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ni TBMM Başkanlığı’na sunduklarını açıkladı. Usta, “Önerimiz vatandaşlarımızın daha etkin sağlık hizmeti almasını sağlamak, sağlık çalışanlarımızın çalışma koşullarını iyileştirmek ve sağlık sistemimizin daha iyi işleyişini sağlamak amacıyla hazırlandı.” dedi.

AK Partili Leyla Şahin Usta, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, iktidarları döneminde sağlık alanında yürütülen politikalarla sağlık hizmetlerinin yaygınlaştırılması ve kalitesine yönelik değerli gelişmeler kaydedildiğini belirterek, Yıllar geçtikçe meydana gelen dönüşümler, artan ihtiyaç ve talepler ile her sistemin daima uyarlanması gerekmektedir. söylenmiş. Bu kapsamda 28 maddeden oluşan ‘Sağlıkla İlgili Bazı Kanunlar ile 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Teklif’i TBMM Başkanlığı’na sunduklarını söyleyen Usta, şöyle konuştu: “Bizim Önerimiz, ebelerin görev tanımlarının güncellenmesinden, hastalara ilaç teminini kolaylaştıracak düzenlemeler yapılmasına, sağlık çalışanlarımızın sağlığının iyileştirilmesine kadar uzanıyor.” Ödemelere ilişkin düzenlemelerden, hastane hizmetlerinin düzenli, aktif ve verimli yürütülmesinin sağlanmasına, motivasyonun artırılması amacıyla yenilenen yapılara kadar pek çok konuyu kapsıyor. Teklifimiz vatandaşlarımızın daha etkin sağlık hizmeti almasını sağlamak, sağlık çalışanlarımızın çalışma koşullarını iyileştirmek, sağlık sistemimizi daha işlevsel hale getirmektir. “Ve verimli operasyon için hazırlandı” dedi.

‘YAN BRANŞ UZMANLAŞMASINI TEŞVİK ETMEK İÇİN TAVAN ÜCRET ARTIRILACAK’

Tasarı uyarınca, ücretsiz diş hekimlerinin muayenehanelerinde bir diş hekimi daha çalıştırmasına olanak tanıyan yasal düzenleme getirildiğini belirten Usta, ebelerin görev tanımlarının güncellenmesi ve daha etkin katılımın sağlanması amacıyla da yasa tasarısı teklifinde bulunulduğunu söyledi. Normal doğumda ebelerin görevlendirilmesi, böylece artan sezaryen oranlarının azaltılması sağlanabilir. söylenmiş. Usta, acil tıp uzmanlarının yoğun bakım alanında uzmanlaşmasına olanak sağlanması ve çocuk sağlığı ve hastalıkları branşı altında sosyal pediatri kurulması yönünde de öneri bulunduğunu belirtti.

Teklifte yerli ve milli ilaç üretiminin hızlandırılmasına vesile olacak bir hususun bulunduğunu belirten Usta, “Eczanelerin, ecza depolarının, ilaç işletmelerinin denetiminde sadece doktorların değil eczacıların da yetkilendirilmesi konusunda bir sorunumuz var. , eczane fabrikaları ve laboratuvarları Anayasa Mahkemesi kararlarına göre İşçilere ek ödeme yapılmasının esasları ve çalışanı ödüllendirerek motivasyonu artırmak için ek ödemelerde uygulanacak kriterlerin belirlenmesi, teşvik tavan fiyatı ile yan dal uzmanlığının artırılması “Ödemenin yüzde 85’e güncellenmesi konusunda önemli bir sorunumuz var.” . Sağlık hizmetlerinin kalitesini ve güvenirliğini artırmak amacıyla, ruhsat veya yetkisiz sağlık hizmeti verenler ile sağlık hizmeti sunmayanlara yönelik yaptırımları Yönetmelik’in belirlediği esaslar doğrultusunda güncelleyerek caydırıcılığı artırma unsurumuz bulunmaktadır. bakanlık” dedi.

‘Sözleşmeli Pozisyon Sayısı Artırılacak’

Devlet hizmet yükümlülüğü süresini dolduran uzman hekimlerin kadroya alınması teşvik edilerek kamu sağlık hizmetlerinde sürekliliğin sağlanması amacıyla personel alımının zor olduğu yerlerde işçi istihdamının teşvik edileceği ve sözleşmeli kadro sayısının artırılacağı ifade edildi. Hizmetlerini mevcut lokasyonlarında sürdüren Usta, 4924 sayılı Kanun kapsamında çalışan sözleşmeli işçi sayısının hayatı etkileyen afetlerden, salgın hastalıklardan etkileneceğini söyledi. Ayrıca hastalık, acil durum, seferberlik ve savaş hallerinde geçici görevlendirme sürelerinin düzenlenmesine ilişkin yasa tasarısı bulunduğunu ve bu sürenin 2 aya çıkarıldığını söyledi.

Usta, hastane hizmetlerinin düzenli, aktif ve verimli bir şekilde yürütülmesi amacıyla hizmet birimleri arasındaki uyumun sağlanması amacıyla hastane uyum konseylerinin oluşturulmasına yönelik yönetmelik getirildiğini belirterek, “Ben ilk imzacı olarak imzaladım. Kanun teklifinde emeği geçen imza sahibi arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. İnşallah “Yasa teklifiyle birlikte kısa sürede komisyonda görülecek ve kanunlaşacaktır. Her türlü ihtiyacı karşılayacak bu düzenlemenin herkese hayırlı olmasını temenni ediyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu