Ekonomi

Vize krizine çözüm aranıyor

Geçtiğimiz hafta Ankara’da temaslarda bulunan AB’nin genişlemeden sorumlu komiseri Oliver Varhelyi’nin ziyaretinde ilerleme kaydedilebilecek alanlar değerlendirildi.

Öğrencilere ve kişilere vize kolaylığı sağlanması konusunda fikir birliğine varılırken, çoklu vize gibi seçenekler de gündemde. Çoklu vizelerde vizenin geçerlilik süresi içerisinde dilediğiniz kadar Schengen ülkesini ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca vize başvurusu alan işçi sayısının artırılması için büyükelçiliklerle görüşmelerde bulunuldu. Bazı ülkelerde bu konuda ilerleme kaydedildi. Reddedilen başvurulara ilişkin süreçlerin hızlandırılması ve yeni başvuru alma süreçlerinin hızlandırılmasına yönelik çalışmalar yapılıyor.

Hürriyet’in ulaştığı diplomatik kaynaklar, Türkiye’nin vize serbestisi beklentisinin halen gündemde olduğunu belirtti. Ancak bunun için Türkiye’nin tamamlaması gereken kriterler var. Bu kriterlerden ikisi olan terörle mücadele ve kişisel verilerin korunması konusunda atılacak adımların zaman alacağı belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu