Haber

Van Gölü’nde ‘inci kefali’ av yasağı başladı

Van Gölü’nde yaşayan inci kefali türlerinin devamı için üreme dönemi olan 15 Nisan-15 Temmuz’da av yasağı başladı.

Yasakla birlikte balıkçılar 90 gün boyunca Van Gölü’nde balık avlayamayacak.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, yasağın başlamasıyla birlikte iskelelere demirleyen balıkçı teknelerini denetleyerek, balıkçılara av yasağı hakkında bilgi verdi.

Su Ürünleri ve Su İşleri Şube Müdürü Muhammet Demir, endemik bir ilaç olan inci kefalinde av yasağının başladığını söyledi.

Kaçak avlanmayla mücadele için hazırlıkların tamamlandığını anlatan Demir, şunları kaydetti:

“Bakanlığımızdan alınan bütçe doğrultusunda 12 adet araç kiralanarak kolluk kuvvetlerine teslim edildi. Bu araçlar kaçak avcılarla mücadele edecek. Sahada çalışacak tüm personele eğitimler verdik. Kaçak avcılarla mücadele konusunda gerekli bilgiler verildi. Gerekli” Van Gölü çevresindeki 11 okulda yaklaşık 1100 öğrenciye inci kefali temalı eğitimle bilgi verildi.”

Demir, 15 Nisan-15 Temmuz tarihleri ​​arasında kaçak avlandığı tespit edilenlere idari yaptırım uygulanacağını bildirdi.

Balıkçı Ümit Teran, verimli bir dönemi geride bıraktıklarını belirterek, “Yasak döneminde lütfen balık almayalım. Tüketmemeye özen gösterilmelidir. Bu balığın muhafaza edilmesinde fayda görüyoruz. Koruma çalışmaları sayesinde balıklar balıklarla doluyor. balıklar büyüdü ve balık bolluğu var. Kimse tutmasın ki gelecek nesiller bu balığı görsün. Bu nedenle avlanmayalım, avlayanları uyaralım.” dedi.

Balıkçı Celal Canpolat, “Av yasağı başladı. Bu süreçte teknelerimizi limana çektik. 90 gün bakımlarını yapacağız. Avlanmayacağız” dedi. söz konusu.

haber-hisarcik.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu