Haber

Şahika Ercümen, Cumhuriyetin 100. yılında 100 metre rekoru kırdı.

– Şahika Ercümen hayalini gerçekleştirdi

Milli sporcu, Cumhuriyet’in 100. yılında 100 metre rekorunu da kırmayı başardı.

BALIKESİR – Milli sporcu ve serbest dalış rekortmeni Şahika Ercümen, Türkiye Serbest Dalış tarihinde hem erkeklerde hem de kadınlarda 100 metreye sabit ağırlıkla inen ilk sporcu oldu. Ercümen, Bahamalar’da düzenlenen Dünya Serbest Dalış Kupası’nda 100 metreye 3 dakika 14 saniyede dalarak Türkiye rekoru kırdı.

Cumhuriyetin 100. yılında hedefinin 100 metre olduğunu belirten Ercümen, “Bu yarışmaya çok zor imkanlarla katılabildim. Ülkemiz zorlu bir süreçten geçti ve yeterli desteği bulamadık. Her şeye rağmen amacıma ulaştım. Yeni rekorlar kırmanın ve ülkemize madalya kazandırmanın gururunu yaşıyorum. 100. yılımızda 100 metre rekoru Cumhuriyetimize armağan olsun.”

Dünyanın en prestijli dalış yarışmalarından biri olan Vertical Blue Free Diving World Cup, 2008 yılından bu yana Bahamalar’da düzenleniyor. Dünyanın en derin çukurlarından biri olan 202 metre derinliğindeki Dean’s Blue Hole’da düzenlenen Dünya Kupası, bu yıl 20-30 Temmuz 2023 tarihleri ​​arasında gerçekleşecektir.

Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri, Belçika, İngiltere, Çin, Güney Afrika, Fransa, İtalya, İspanya, İsviçre, Japonya, Kanada, Kolombiya, Kore, Macaristan, Meksika, Ukrayna, Uruguay, Peru’da Dikey Mavi Serbest Dalış Dünya Kupası, 40 sporcu Polonya, Rusya, Slovenya, Şili ve Tayvan’ın da aralarında bulunduğu 24 ülkeden yarışıyor.

haber-celtikci.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu