Haber

Rusya, İsrail’in Gazze’ye yönelik nükleer bomba tehdidini kınadı

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zakharova, İsrail yetkililerinin abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik nükleer bomba tehdidinin “kabul edilemez” ve “kışkırtıcı” olduğunu belirtti.

Zaharova, İsrail Kültür Bakanı Amihai Eliyahu’nun abluka altındaki Gazze’de nükleer bomba kullanılabileceği yönündeki açıklamasını değerlendirdi.

Mariya Zakharova, “Bu açıklamaları provokatif, kesinlikle kabul edilemez ve bazı nedenlerden dolayı son derece dikkate değer buluyoruz.” dedi.

Bu tür açıklamaların Gazze Şeridi’ndeki tüm sivillerin nükleer silahlarla tehdit edildiği anlamına geldiğini vurgulayan Zaharova, şöyle konuştu:

“Bu bir soykırım tehdidi midir? Bu tür açıklamalar yoktur ve haklı gösterilemez. Bu tür açıklamalar İsrail’in nükleer silahlara sahip olduğunu teyit etmenin yanı sıra, bu silahı uygunsuz senaryolarda kullanma ihtimalini değerlendirmeye hazır olduğunu da gösteriyor.”

İsrail Bakanı Eliyahu geçtiğimiz günlerde katıldığı bir radyo programında nükleer bomba kullanımının Gazze için olasılıklardan biri olduğunu söyledi.

Bu açıklamanın ardından Başbakan Binyamin Netanyahu, Eliyahu’yu kabine toplantılarından süresiz olarak uzaklaştırdı.

Eski Başbakan Yair Lapid, Netanyahu’yu Eliyahu’yu görevinden almaya davet etti.

Gazze Şeridi’yle ilgili skandal sözlere gelen tepkilerin ardından bir adım geri çekilen Eliyahu, nükleer bombayla ilgili açıklamasının “mecazi” olduğunu savundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu