Ekonomi

Rivian Automotive, Elektrikli Araç Pazarındaki Gerilemenin Ortasında Yetersiz Teknoloji Nedeniyle Barclays’de Düşürüldü

Barclays Pazartesi günü elektrikli araç üreticisi Rivian Automotive’in (RIVN) hisselerinin notunu Overweight’den Equal-Weight’a düşürdü ve hisse senedi için hedef fiyatını hisse başına 25 dolardan 16 dolara düşürdü.

Analistler yatırımcılara not düşürme kararlarının üç ana nedenden kaynaklandığını bildirdi. Bunlardan ilki, şirketin kusursuz bir ürüne sahip olmasına rağmen teknolojisinin tek başına, daha büyük elektrikli araç pazarında talebin giderek zayıfladığını gösteren kanıtlara karşı koymada yetersiz olmasıdır.

Ayrıca banka, talepteki belirgin yumuşamanın ürün fiyatlamasında ve satış büyümesinde yavaşlama riskini işaret ettiğini belirtiyor. Sonuç olarak şirket, mali başabaş noktasına ulaşmadan önce uzun bir süreçle karşı karşıyadır.

Analistler, “Geçen yıl, elektrikli dağıtım kamyonu EDV ve R1T kamyonuna yönelik talebin azaldığına dair işaretler gözlemledik, ancak R1S SUV’ye yönelik talebin, önemli sayıdaki ön siparişlerle desteklenerek güçlü kalacağına dair umudumuzu koruduk” dedi. “Ancak, R1S birimlerinin stoklarının tükenmesi ve Standart seri modelinin (kar marjlarını düşürmesi muhtemel) aceleyle uygulamaya konulması gibi son trendler, talebin gerçekten zayıfladığını gösteriyor.”

Barclays ayrıca Rivian’ın ek sermaye toplama ihtiyacının devam ettiğini de belirtti. Talepteki duraklamanın etkisinin önemli olduğunu belirttiler.

Bu sadece satış hacimlerine ilişkin tahminlerin belirsiz olduğunu göstermekle kalmıyor, aynı zamanda ürün fiyatlandırması açısından da potansiyel bir risk oluşturduğunu gösteriyor. Her iki faktör bir arada değerlendirildiğinde Rivian’ın 2024 yılında brüt kar marjı açısından kârlılığa ulaşma hedefinin gerisinde kalması bekleniyor.

Banka, sonuç olarak “Ayrıca, R2 modelinin 2026 yılında seri üretimine yönelik hazırlıklar göz önüne alındığında, daha fazla mali sıkıntı öngörüyoruz” dedi.

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla ayrıntı için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu