Haber

Reis’ten bir ilk: Şam ziyareti

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Suriye İç Savaşı’nın başladığı 2011 yılından bu yana Şam’a resmi ziyarette bulunan ilk İran cumhurbaşkanı olarak Şam’a gitti. Suriye haber ajansı SANA Hükümet ve ekonomi temsilcilerinden oluşan geniş bir heyet ile Şam’a gelen Reis, iki günlük temaslarında Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile ‘detaylı’ görüşmelerde bulunacağını duyurdu. İran geleneksel olarak Suriye’nin en değerli müttefiklerinin ortasında yer almıştır.

Reis’in Esad ile ilk görüşmesinde Suriye hükümeti ve halkının “büyük zorluklar” yaşadığını söylediği ve “Bugün tüm bu sorunları aştığınızı ve tüm tehditlere ve zafere ulaştığınızı söyleyebiliriz. yaptırımlar.” Beşar Esad’ın ise Ortadoğu’yu vuran “siyasi ve güvenlik politikası açısından çetin fırtınalara rağmen” Suriye-İran bağlarını, “güçlü ve sağlam ilişkileri” sürdürme taahhüdü verdiği bildirildi.

Şefe coşkulu karşılama

AFP Şam Havalimanı’ndan haber ajansı muhabirleri, başkentin güneyinde Şii Müslümanlar için kutsal kabul edilen ve Reisinin ziyaret etmesi planlanan Seyyide Zeynep Türbesi’nin ortasındaki yolun Suriye ve İran bayraklarıyla süslendiğini bildirdi. Ayrıca yol boyunca birçok yere hem devlet liderlerinin portrelerinin hem de Arapça ve Farsça “Hoş Geldiniz” yazılı afişlerin asıldığı belirtiliyor.

İbrahim Reisi’nin Suriye ziyaretinde çok sayıda İranlı bakanın da kendisine eşlik ettiğini belirten, SANA , bu bakanlar arasında Dışişleri, Savunma, Şehircilik ve Telekomünikasyon Bakanlarının da olduğunu söyledi. Suriye’de yayınlandı ve hükümete yakınlığıyla tanınıyor El Vatan Gazete ayrıca, iki liderin görüşmelerinde elektrik ve elektrik alanında “çok sayıda anlaşma ve niyet beyanı” imzalanacağını duyurdu. Gazete ayrıca, “Suriye’de enerji sektöründeki yatırımlar için İran’dan yeni kredi görüşmelerinin yapılacağı” belirtildi.

İbrahim Reisi’nin Suriye ziyareti öncesinde İran Cumhurbaşkanlığı internet sitesinde yayınladığı açıklamada, iki ülke arasında “ekonomik, siyasi ve güvenlik politikalarına ilişkin ilişkilerin güçlendirilmesi ve geliştirilmesi için istişarelerde bulunulacağı” belirtildi. Söz konusu ziyaretin “stratejik önemi”nin vurgulandığı Tahran’da İran Hükümet Sözcüsü Ali Bahadori Cehrumi, gezinin asıl amacının ekonomik gerekçelere dayandığını ve iki ülkenin en üst düzeyde işbirliğine hazır olduğunu belirtti. çalışabileceğini söyledi.


Suriye’de İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin güzergahına Arapça ve Farsça “Hoş geldiniz” yazılı afişler asıldı.Fotoğraf: Omar Sanadiki/AP/picture Alliance

İsrail’e karşı Suriye-İran ortaklığı

İran, iç savaşın başladığı 2011 yılından bu yana Suriye’deki müttefiki Beşar Esad hükümetini askeri olarak destekliyor. Bu süre zarfında İsrail’in düzenlediği hava saldırılarında İran ordusunun birçok mensubu hayatını kaybetti. İsrail, İran destekli milisleri güçlendirmemek için Suriye’deki hedeflere sık sık hava saldırıları düzenliyor. Halep Havalimanı dün gece İsrail tarafından bombalandı.

İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin Suriye ziyaretine başlamadan önce Lübnan televizyonu al-Mayadin’e verdiği bir röportajda “Siyonist birliğin atacağı ilk hata ve adım son hatası olacak ve Siyonist birlik denen şey ortadan kalkacaktır” sözleriyle İsrail’i tehdit etmiş; Ayrıca Suriye’nin “direniş hattının her zaman ön saflarında yer aldığını” söyledi.

İsrail Dışişleri Bakanlığı, Şef’in Şam ziyareti hakkında yorum yapmadı.

Tahran, Şam’a bölgede destek veren Hizbullah gibi radikal Şii örgütleri de destekliyor. İç savaşın 12. yılında Suriye ordusu ülkenin neredeyse tamamını kontrolü altına aldı.

Esad’ın yeniden yükselişi

İbrahim Reisi’nin Şam ziyareti, İran ile bölgesel rakibi Suudi Arabistan arasında Çin’in arabuluculuğunda Orta Doğu’daki güç dengesini değiştirebilecek anlaşmanın imzalanmasından sadece haftalar sonra geliyor.

Ülkesinde iç savaşın başladığı 2011 yılından bu yana bölgede büyük ölçüde yalnız kalan Beşar Esad, son aylarda uluslararası arenadaki diplomatik konumunu güçlendiriyor. Bu yıl Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Umman’ı ziyaret eden Esad, nisan ayında Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan’ı Şam’da ağırladı.

Bölgedeki zengin Körfez ülkeleri ve diğer Arap devletleriyle ilişkilerini tamamen normalleştirmek isteyen Esad, ülkesinin yeniden inşası için gerekli mali kaynaklara ulaşmayı hedefliyor. Öte yandan, hem Şam hem de Tahran hükümeti zaten Batılı ülkeler tarafından yaptırım uygulanıyor.

AFP,dpa / ET,BO

DW Türkçe’ye sansür olmadan nasıl ulaşabilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu