Ekonomi

Powell son verilerin ardından enflasyon ve ekonomi güncellemesi yapacak

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, beklenenden daha yüksek fiyat artışlarına işaret eden son hükümet verilerinin ardından bugün ABD enflasyonu ve ekonomik koşullarına ilişkin perspektifini güncelleyecek.

Enflasyonun bir ölçütü olan kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi, Ocak ayındaki %2,4’lük orandan hafif bir artışla Şubat ayında %2,5’lik bir yıllık artış gösterdi. Genellikle değişken olan gıda ve enerji kategorileri hariç tutulduğunda, endeks yine de aylık bazda %0,3 oranında artmıştır ki bu da Powell’ın geçen hafta bu rakamın %0,3’ün “oldukça altında” olacağı yönündeki öngörüsünün aksine gerçekleşmiştir.

Yüksek manşet rakamlara rağmen, raporun bazı unsurları Fed’in önemli bulduğu enflasyon alanlarındaki iyileşmeleri yansıttı. Bu durum, Fed’in geçen hafta politika faiz oranını %5,25 ila %5,5 aralığında tutma kararının ardından geldi. Fed ayrıca yılsonuna kadar faiz oranının 0,75 puan düşeceğini öngörmeye devam ediyor.

Powell’ın yapacağı açıklamalar, kamu radyosunda “Market Place” programından Kai Ryssdal ile San Francisco Fed’de TSİ 11:30’da gerçekleştirilecek bir mülakatın parçası olacak. Bu etkinlik, enflasyondaki gevşemenin ivme kaybediyor olabileceğine dair işaretlere karşı bu yıl olası faiz indirimlerine yönelik beklentilerin dengelendiği bir dönemi takip ediyor.

Geçtiğimiz üç hafta boyunca Powell, Fed’in faiz oranlarına yaklaşımını çevreleyen anlatıyı yönlendirdi. Daha önce merkez bankasının faiz oranlarını rahatça düşürebileceği bir noktaya yaklaştığını belirtmiş, ancak daha sonra bu pozisyonunu tekrarlamaktan kaçınmıştır.

Powell, son dönemdeki yüksek enflasyon rakamlarının fiyat baskılarının azalması yönündeki genel eğilimi değiştirmediğini kabul etmekle birlikte, son verilerin enflasyonun düşürülmesindeki ilerlemenin yavaşladığının bir göstergesi olarak tamamen göz ardı edilemeyeceğini de vurguladı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu