Haber

Peru, Meksika’daki büyükelçisini süresiz olarak geri çekeceğini duyurdu

Peru Devlet Başkanı Dina Boluarte, Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador’un ülkesinin iç işlerine karıştığını iddia ederek Meksika’daki büyükelçisini süresiz olarak geri çekti.

Boluarte, ulusa sesleniş konuşmasında Lopez Obrador’un hükümeti aleyhindeki açıklamalarına tepki göstererek Peru büyükelçisini Meksika’dan süresiz olarak geri çektiklerini duyurdu.

Lopez Obrador’u eleştiren Boluarte, “Meksika’daki büyükelçimizin kesin olarak geri çağrılması emrini verdim. Böylece Meksika ile Peru arasındaki diplomatik ilişkiler ticari boyuta düştü. Meksika Devlet Başkanı’nın Peru’nun iç işlerine ilişkin açıklamalarını kabul edilemez buluyorum ve reddediyorum.” başka bir ülkenin iç işlerine karışmamak hukuk ilkesini ihlal etmiştir.” sözünü kullandı.

Lopez Obrador’un iki ülke arasındaki tarihi ilişkilere zarar verdiğini savunan Boluarte, “Sayın Lopez, Peru ile Meksika’yı tarihsel olarak birleştiren iki asırlık karşılıklı saygı, dostluk, iş birliği ve bütünleşme ilişkilerini önemli ölçüde etkileme kararı almıştır.” değerlendirmesini yaptı.

Meksika Devlet Başkanı Lopez Obrador, Ulusal Saray’da düzenlediği günlük basın toplantısında, Peru’nun eski Devlet Başkanı Pedro Castillo’nun Kongre tarafından haksız yere görevden alındığını belirterek, “Misyondan uzaklaştırılmasını büyük bir haksızlık olarak görüyoruz. halk tarafından seçildi. Ayrıca Peru’da azınlık olan muhafazakarlar da anayasayı ihlal etti.” dedi.

Peru hükümeti, eski Cumhurbaşkanı Castillo’nun ailesine sığınma hakkı veren Lima’daki Meksika Büyükelçisini 21 Aralık 2022’de istenmeyen adam ilan etti ve ülkeyi terk etmesi için 72 saat süre verdi.

İki ülke ilişkileri, Castillo’nun görevden alınmasından bu yana gergin bir dönemden geçiyor.

Castillo’nun görevden alınması

Eski Başkan Castillo, Kongre tarafından hükümeti devirmekle suçladığı “kalıcı ahlaki yetersizlik” suçlamasıyla 7 Aralık 2022’de görevden alındı.

Pedro Castillo, Kongre’yi feshetme ve ulusal bir acil durum hükümeti kurma kararının ardından gözaltına alındı.

Daha sonra Başkan Yardımcısı Dina Boluarte, ülkenin yeni Cumhurbaşkanı olarak yemin etti.

kebanhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu