Haber

Mersin Kent Konseyi Cumhuriyet Konferansı düzenledi

Mersin şehir Konseyi, Cumhuriyet100’üncü yıl kutlamaları kapsamında Cumhuriyet Atatürk ve Mersin 100. Yıl Konferansı düzenlendi. Düzenlenen konferansta, Cumhuriyet Kuruluş dönemine ilişkin önemli konular. Konferansa Mersin İl Yönetim Kurulu’nun istekli üyeleri Baha Sadık Akıner ve Nuray Öngeç katıldı. Cumhuriyettarihiyle ilgili sohbetlerle başladı.

Konferans öncesi günün önemine değinen Kent Konseyi Başkanı Ayferi Tuğcu, “Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında önemli bir etkinlik için bir aradayız. Kent Konseyi olarak Cumhuriyet kapsamında bu tür etkinliklere devam edeceğiz. Daha nice 100’üncü yıllarda Cumhuriyetimizi bu ihtişam ve ihtişamla göreceğiz.” Daha da büyük kutlayacağımıza yürekten inanıyoruz” dedi.

Daha sonra Mersin Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Melike Kayam, ‘Atatürk, Cumhuriyet ve Mersin’ konusunda değerli bilgiler verdi.

Kayam sunumunda Atatürk’ün cumhuriyet ve demokrasi kavramlarına yaklaşımını ele aldı. Türkiye Cumhuriyeti’nin nasıl ve hangi koşullar altında kurulduğu hakkında bilgi veren Kayam, Mersin’in Cumhuriyet tarihindeki yerini anlattı. ‘İlk Kadın Belediye Başkanı Müfide İlhan’ ve ‘1947 Arslanköy Olayı’ gibi önemli örneklerle Mersin’in demokrasi tarihindeki yerini anlatan Kayam, değerli bilgilerin yer aldığı bir sunum yaptı.

“EMPERYALİST DEVLETLER BÜYÜK BİR DİRENİŞLE KARŞILAŞACAĞINI HESAPLAMADI”

Büyük Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün halkına sonsuz güveni ve sevgisi olan bir lider olduğunu söyleyen Kayam, “Araştırmalarımda karşılaştığım gerçek, Atatürk’ün gerçekten halkını ve milletini sevdiğidir. Bu en önemlisidir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu sırasında Atatürk’e olan şey.” “Bu çok sevindirici bir nokta. Bugün belki de en çok hatırlamamız gereken konu bu” dedi.

Mersin Kent Konseyi Üyesi Ece Öngeç’in de şiir dinletisi verdiği konferansın sonunda katılımcılara plaketler verildi.

Kaynak: ANKA / Siyaset

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu