Yaşam

Mario Levi kimdir?

‘İstanbul Bir Masaldı’, ‘En Güzel Aşk Hikayemiz’, ‘Bir Şehre Gidememek’, ‘Eğlence Parkı Kapandı’ gibi kitapların usta yazarı Mario Levi vefat etti.

1957 yılında İstanbul’da doğan Mario Levi, 1975 yılında Saint Michel Fransız Lisesi’nden, 1980 yılında ise İstanbul Üniversitesi Fransız ve Roma Filolojisi bölümünden mezun oldu.

İlk öyküsünü 1975’te yazdı. 1984’ten sonra Hokka dergisi, Şalom, Cumhuriyet Gazetesi, Cumhuriyet Dergisi, Studio İmge, Günde, Milliyet Sanat, Argos, Oksijen gibi birçok yayında yazılar yazdı.

İlk kitabı ‘Jacques Brel: Yalnız Adam’ 1986’da yayımlandı. Bu kitap, üniversite bitirme tezinin romanlaştırılmış halidir. 1990 yılında yayımlanan ilk öykü kitabı Bir Kente Gidememek, otobiyografik özellikler taşıyan yazarın hem aşklarıyla hem de çocukluk ve ilk gençlik yıllarıyla hesaplaşmasını konu alıyor.

Kitap o yıl Haldun Taner Öykü Ödülü’nü kazandı. 1991’de yayımlanan ikinci kitabı Madam Floridis Dönmeyebilir, İstanbul’daki azınlık çevreleri ve topluma uyum sağlamakta zorluk çeken insanları içeriyor. Daha çok “anlatı” olarak görmeyi tercih ettiği ilk romanı En Keyifli Aşk Hikayemizi 1992 yılında yazdı.

KAHRAMANLAR AZINLIKLAR

1993 yılında başladığı İstanbul Bir Peri Masalı adlı kitabını altı yılda bitirip 1999’da yayımladı. Bu kitap, yirmili yıllardan seksenli yılların ortalarına kadar İstanbul’da yaşayan Yahudi bir ailenin öyküsüdür. Bu hikayede şehrin diğer azınlıklarından kahramanlar da yer alıyor. Bu eseriyle 2000 yılında Yunus Nadi Roman Ödülü’nü kazandı. Eğlence Parkı Kapalı 2005 yılında yayımlandı.

Mario Levi, yazarlığın yanı sıra Fransızca öğretmeni, ithalatçı, gazeteci, radyo programcısı ve reklam yazarı olarak da çalıştı. Ayrıca bu yola kendini adamış kişilere yazma atölyelerinde Yazma Yaratımı dersleri veriyor.

Sana Pandispanya Yaptım 2013 yılında yayımlandı. Son kitabı Aşkların Bir Cümlesi ise Nisan 2016’da yayımlandı.

(KÜLTÜR VE SANAT HİZMETİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu