Haber

Kuzey Metro hattı 2024 yatırım programına alındı

95 milyar lira yatırım hacmine sahip Kocaeli Kuzey Metro Hattı’nın 1’inci etabı Cumhurbaşkanlığı kararıyla 2024 yatırım programına alındı.

Kuzey Metro hattı 2024 yatırım programına alındı

Kocaeli’yi ulaşımda bir üst seviyeye taşıyacak olan Kuzey Hafif Raylı Sistem Hattı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yatırım programına alındı ​​ve Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın şu kararı söyledi: “Kentimiz müjdeli bir haberle uyandı. Cumhurbaşkanımız Kuzey Metro hattının kararnamesini imzaladı, “Şehrimize hayırlı olsun” sözleriyle duyurdu. Bu gelişmenin ardından Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi arasında projeye ilişkin devir protokolü imzalandı. Cumhurbaşkanlığı kararıyla 95 milyar lira yatırım hacmine sahip Kocaeli Kuzey Hafif Raylı Sistem Hattı’nın 1’inci etabı 2024 yatırım programına alındı.

KOCAELİ SEVİNÇLE UYANDI

Kocaeli geçen yıl aralık ayı başında güzel bir haberle uyandı. Kocaeli Kuzey Hafif Raylı Sistem Hattının Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yatırım programına alınması için gerekli imza atıldı. Bu gelişmeyi “şehrimiz için büyük bir fırsat” olarak değerlendiren Başkan Büyükakın, “Şehrimiz güzel bir haberle uyandı. Cumhurbaşkanımız Kuzey Metro hattının kararnamesini imzaladı. Şehrimize hayırlı olsun” sözleriyle duyurdu. Bu gelişmenin ardından Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi arasında projeye ilişkin süre protokolü imzalandı. Protokol kapsamında her iki kurumun yetki ve çalışma alanları belirlendi. Büyükşehir Belediyesi’nin gerektiğinde altyapı ve kamulaştırma desteği vereceği Kocaeli Kuzey Hafif Raylı Sistem Hattı 1. Etap projesinde üstyapı imalatlarını gerçekleştirecek.

95 MİLYAR TL YATIRIMLA 1. ETAP

Protokolün imzalanmasının ardından Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı çalışmaların yürütülmesi için süreç başlattı. Son olarak 8082 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararıyla Kocaeli Kuzey Hafif Raylı Sistem Hattının 1. Etabının 2024 yatırım programına alınması kararlaştırıldı ve karar 15 Ocak 2024 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı. Böylece çok önemli bir gelişme daha yaşandı. 95 milyar liralık yatırım hacmine sahip projede adım atıldı. Toplamda 24 istasyondan oluşacak projenin ilk etabında 18 istasyon yer alıyor ve yatırım programına dahil ediliyor.

MÜLKİYET BÜYÜKŞEHİR’E DEVREDİLECEK

Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile yatırım programına alınan proje için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Büyükşehir Belediyesi arasında 16.10.2023 tarihli resmi yazı ile süre protokolü imzalandı. Bu protokol ile işin projelendirilmesinden başlayarak devreye alınıp hizmete açılmasına kadar her iki kurumun yetki, sorumluluk ve çalışma alanları belirlendi. Buna göre süreç boyunca; Gerekli etüt-proje işleri, inşaat, elektromekanik sistem imalatları, altyapı deplasmanları, müşavirlik ve muayene hizmetleri ile araç temini Bakanlık Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü’nün sorumluluğunda olacak. Kocaeli Kuzey Hafif Raylı Sistem Hattının 1. Etabının tamamlanmasının ardından mülkiyeti Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne devredilecek.

BÜYÜKŞEHİR’DEN ALTYAPI DESTEĞİ

Büyükşehir Belediyesi, proje sürecinde altyapı deplasmanlarına destek verecek, şantiye personeli, istasyon ve trafo merkezi gibi alanlardaki çalışmalar, hafriyat döküm alanlarının kullanımı gibi işlerde Bakanlığa kolaylık sağlayacak ve gerekli durumlarda destek sağlayacak. projenin test ve devreye alma sürecinde ihtiyaç duyulacak sınır bölgeleri ve teknik çalışanlar gibi. Aynı zamanda kamulaştırma ihtiyacı olması halinde kamulaştırma işlemleri yapılarak tüm alanlar imalata uygun şekilde Bakanlığa teslim edilecek.

ŞEHRİN YENİ CAZİP MERKEZİ OLACAK

Başkan Büyükakın, ”Bu çalışma şehrimizin toplu ulaşımı açısından kritik bir çalışma. Genel sekreter olduğum dönemden bu yana bunun üzerinde çalışıyoruz. Kararnameyi Cumhurbaşkanımız imzaladı. “Şehrimize hayırlı olsun” diye yorumladığı proje iki etap ve toplamda 35 kilometrelik hattan oluşuyor. AYGM (Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü) tarafından hazırlanan projenin ikinci etabında hattın son noktası Cengiz Topel Havaalanı olarak belirlendi. Büyükşehir Belediyesi’nin havalimanının yanına inşa edeceği 60 bin metrekare kapalı alana sahip EXPO merkezi ile bölgeye ulaşımda herhangi bir aksama yaşanmayacak. Bölge aynı zamanda Güney Marmara Otoyolu, Kuzey Marmara Otoyolu ve metronun da kesişim noktasında yer alacak. Böylece Kocaeli yeni bir çekim merkezi kazanacak.

18 İSTASYON, GÜNLÜK 300 BİN YOLCU

Kocaeli Kuzey Hafif Raylı Sistem Sınırı 1’inci Etap’ta 26,85 kilometrelik raylı sistem sınırı ve 18 istasyon yapılması planlanıyor. Toplamda 1,8 milyar dolarlık yatırım olacağı tahmin ediliyor. Metro hattı ve metro araçları için bir ihale daha yapılacak. Proje, Kocaeli’nin doğu-batı aksında günde yaklaşık 300 bin, yılda ise 101 milyon yolcu taşımayı hedefliyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu