Haber

Kosova Cumhurbaşkanı Osmani Sırplara ‘Kosova sizin de eviniz’ dedi

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Avrupa Parlamentosu’nda (AP) yaptığı konuşmada ülkede yaşayan Sırplara seslenerek, “Kosova sizin de evinizdir” dedi. söz konusu.

Osmani, Strasbourg’da düzenlenen AP Genel Heyeti’ne katılarak milletvekillerine bir konuşma yaptı. Osmani, Kosova’nın 2008’de bağımsızlığını ilan etmesinden bu yana AP’de konuşan ilk Kosova Cumhurbaşkanı oldu.

Kosova’nın bazı dış etkenlerle Kosova’yı istikrarsızlaştırmaya çalıştığını belirten Osmani, son haftalarda ülkenin kuzeyinde artan gerginliğe doğrudan değinmedi.

Kosova’da yaşayan Sırplara isim vermeden seslenen Osmani, “Kosova sizin de eviniz. Korunduğunuzu, kucaklandığınızı, eşit olduğunuzu ve duyulduğunuzu hissetmeniz için elimizden gelen her şeyi yapacağız” dedi. söz konusu.

Bölgedeki komşularıyla işbirliği yapmak istediklerini kaydeden Osmani, sürdürülebilir ve adil barış, istikrar, egemenlik ve toprak bütünlüklerine saygı ve iyi komşuluk ilişkileri istediklerini vurguladı.

Osmani, bu bağlamda Avrupa’dan destek beklediklerini, Kosova’nın Avrupa Birliği ve NATO hedefinden vazgeçmeyeceğini, AB bedelleri ve ruhuna sahip olduklarını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu