Yaşam

Kediler Etobur Olmasına Rağmen Neden Zeytine Deli Olur? (Bir gün tuhaf davranma…)

Her kedinin kendine özgü zevkleri, ilgi alanları ve zevkleri olabilir. En yeterli gıdayı yedirmeye çalışırsınız ama o masraf yine kuru ekmeği kemirmek ister…veya. Islak yiyecekleri sevmeyen ama zeytine ilgi duyan bazı insanlar var.

Bir köpeğin zeytini sevmesini bir dereceye kadar şöyle anlayabiliriz: “Omnivor olduğu için sevebilir.” Düşünürüz ama kediler Etobur olmalarına rağmen neden zeytini severler?

Yeşil zeytine olan düşkünlüklerinin bilimsel bir açıklaması var.

Kendinize güzel bir kahvaltı tabağı hazırlıyorsunuz. Çayınızı almak için mutfağa gidiyorsunuz ve geri döndüğünüzde tabağınızda zeytin yok. Sonra bir bakıyorsunuz kediniz yerde. Deli gibi zeytin oynuyor ve yiyor.

Bu çoğunlukla yeşil zeytinlerde olur. Yeşil zeytin kedilerin sevdiği kedi nanesini içerir. İzoprenoid bileşiğine çok benzeyen aktif bir kimyasala sahiptir. Daha önce kedi nanesi kullandıysanız kedilerin nasıl tepki verdiğini zaten biliyorsunuzdur. Aynı sebepten dolayı yeşil zeytine bayılıyorlar.

“Benim manyağım da siyah zeytin yiyor.” diyenlerdenseniz okumaya devam edin.

Aslında kedilerin siyah zeytinle neden ilgilendiğine dair net bir bilimsel bilgi yok ancak bazı tahminler var. Sadece tadı Onların damak tadına uygun olabilir.

Ayrıca top şeklinde olmasının da dikkatlerini çekme ihtimali var. Sanki tabaktan yemek alıyormuş gibi. avıyla oynuyorSonra güzelce yiyor.

Peki zeytin kedilere zararlı mıdır?

Başta da belirttiğimiz gibi kediler etobur canlılardır. Ayrıca tuzlu yiyecekler sağlıklarına zararlıdır. Eğer zeytini çok sevdiği için ona veriyorsanız önceden iyice yıkayıp tuzunu çıkarabilirsiniz. Hala çok miktarda zeytin yemeksağlık sorunlarına neden olabilir.

Bazen haşlanmış mısırla çıldırabilirler. Nedenmiş?

Siz haşlanmış mısırları parçalarken kediniz gelip sizi sulayabilir ya da onu birkaç dakika mısırlarla yalnız bırakıp geri gelip kemirilmiş mısır bulmasını sağlayabilirsiniz. Bunun nedeni sadece tadını beğenmesi olsa gerek. Ayrıca yiyecek gibi küçük tanelerGüzelliklere de gidebilir.

Mısır kediler için zehirli yiyecekler arasında yer almaz. Bu yüzden onu mutlu etmek için ona birkaç tane mısır vermekte bir sakınca yok ama mısır kabukları ve koçanları için aynı şeyi söylemek mümkün değil. O kısımları yemediğinden emin olmalısın.

Düz ot yemelerinin nedeni sadece tüy kusmak değildir.

Araştırmalara göre kedilerin sadece %11’i ot yemeyi sevmiyor. Ot yemelerinin tek nedeni, yemekten sonra kıl yumağı kusmaları değildir. Ot yiyen kediler bile sadece dörtte biri kusma. Yani ot yemenin amacı kusturmak değil, sadece bir etkidir. Aslında evrimsel bir faydaorada.

Yabani hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar ot yemenin sindirim sistemini etkilediğini gösteriyor Bağırsak parazitlerini dışarı atmak için kas aktivitesini artırır Faydalı olduğu kanıtlandı. Günümüz evcil kedilerinde bu parazitlerden çok fazla bulunmamasına rağmen içgüdüsel olarak bunları yiyebilmektedirler.

Aslında ot yemek yine de sindirim sistemine iyi gelebilir. Evde beslediğiniz kedinizin çim yeme ihtimali düşükse, kedi otu tohumu Satın alıp ekebilirsin. Dışarıdan getirdiğiniz çimlerin üzerinde diğer kedilerden taşınan hastalıklar olabilir. Bu yüzden sıfırdan tohum satın almak en güvenlisidir.

Bazı kedilerin sevdiği diğer bitkisel gıdalar:

  • Ispanak
  • Taze fasulye
  • Kabak
  • Kabak
  • Muz
  • Havuç

Kediniz etobur olmasına rağmen bu yiyeceklerden veya bu yiyeceklerin dışındakilerdenNe yemeyi sever?

Kaynaklar: Bilim, En Vahşi, Kablolu, Hills Pet

Hayvanlarla ilgili göz atabileceğiniz diğer içeriğimiz:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu