Haber

İtalya, Sudan’dan tahliye edilen ilk İtalyan vatandaşları ve yabancı grubunu Roma’ya getirdi

İtalya’nın Sudan’dan tahliye ettiği ilk küme Hava Kuvvetlerine ait uçakla başkent Roma’ya ulaştı.

Sudan’daki olaylar nedeniyle bu ülkeyi terk etmek isteyen bir grup İtalyan vatandaşı ve yabancıyı Cibuti’den götüren İtalyan Hava Kuvvetleri’ne ait Boeing 767 tipi askeri nakliye uçağı, akşam saatlerinde Roma Ciampino Havalimanı’na geldi.

Tahliye edilenleri havaalanında İtalya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Antonio Tajani karşıladı.

Tajani burada yaptığı açıklamada, Sudan’dan ayrılmak isteyen İtalyan vatandaşlarının önce Cibuti’ye sevk edildiğini, bazı yardım gönüllülerinin ise Sudan’da kalmak istediğini söyledi.

Tajani, “Tahliye edilenlerin durumu iyi. Bu zor operasyonda emeği geçen herkese teşekkür etmek istiyorum.” dedi. söz konusu.

Tajani, bugünkü uçakla 83 İtalyan ve 23 yabancının geldiğini bildirdi.

Tahliye uçağıyla ülkesine gelen İtalya’nın Hartum Büyükelçisi Michele Tommasi, havalimanında yaptığı açıklamada, “Harekât mükemmel bir şekilde planlandı. Geri döndüğümüz için mutluyuz. Farklı seviyelerdeki koordinasyon çok iyiydi. Bakan Tajani ile her gün temas halindeyiz. Şimdi biraz yorulduk.” söz konusu.

Tahliye uçuşuna özel donanımlı askerlerin eşlik ettiği görüldü.

Sudan’da ordu ile HDK arasında çatışma

15 Nisan sabahı Sudan’ın başkenti Hartum ve diğer kentlerde ordu ile paramiliter STK arasında silahlı çatışma çıktı.

Ordu ile HDK arasında “HDK’nın orduya tam katılımını” öngören askeri güvenlik reformuyla ilgili son aylarda yaşanan çekişme sıcak çatışmaya dönüşmüştü.

Sudan Dışişleri Bakanlığı, Egemenlik Kurulu Başkanı ve Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan’ın orduyla çatışan HDK’yı lağvetme ve devlete karşı isyancı güç ilan etme kararı aldığını ve bu temelde hareket edeceklerini açıkladı. .

BM İnsani Uyum Ofisi, Sudan’daki çatışmalarda şimdiye kadar en az 427 kişinin öldüğünü ve 3 bin 700’den fazla kişinin yaralandığını duyurdu.

haberartova.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu