Teknoloji

iPhone satışları yavaşladı… Apple, 2016’dan bu yana en sert düşüşü yaşıyor!

Refinitiv’e göre, dünyanın en değerli firması Perşembe günü Big Tech kazançlarını tamamlayacak ve genel çeyrek gelirinde %1,6’lık bir düşüşle 2016’dan bu yana üçüncü çeyrek gelirinde en keskin düşüşü yaşayacak.

Visible Alpha tarafından ankete katılan 24 analiste göre iPhone satışları, bir yıl önce %3’e yakın, Mart’ta sona eren çeyrekte ise %1,5 artışla bu dönemde %2’den fazla düştü.

TECHnalysis Research’ün kurucusu Bob O’Donnell, “Apple, genel makroekonomik trendlerden muaf değil ve bir süre daha (akıllı telefon endüstrisinin) hızını belirlemeye devam edecek.”söz konusu.

IPHONE 15 VE YAPAY ZEKA, APPLE’NİN ARTAN GELİRLERİNE BAĞLI

iPhone satışlarının Temmuz-Eylül çeyreğinde küçük bir artış gösterebileceğini söyleyen analistler, önümüzdeki ay piyasaya sürülmesi beklenen ve daha evrensel olarak kabul gören USB-C bağlantı noktasını kullanacak yeni iPhone 15 ile ilgili ayrıntılar sayesinde Temmuz-Eylül çeyreğinde küçük bir artış gösterebileceğini söylüyor. bazı modeller, bu dönem için karışık bir sonuç tablosu öngörüyor.

Reuters’in haberine göre, Apple geleneksel olarak üç aylık bir görünüm sunmuyor, ancak analistler şirketin gelecek ürünlerini geliştirmek için yapay zekayı nasıl kullandığını ayrıntılı olarak açıklamasını bekliyor.

Fargo analistleri bir araştırma notunda şunları yazdı: “Apple’ın AI amaçlarına ilişkin güncellenmiş yorumlarının odak noktası olmasını bekliyoruz.”Teknoloji üzerine rastgele bir yorumun hisseyi artırabileceğini de sözlerine ekledi.

IPHONE SATIŞLARI DÜŞÜYOR

Analistler, iPhone satışlarındaki zayıflığın çoğunun, gelirin %6 düşeceği Amerika’dan gelmesinin beklendiğini söyledi. Apple’ın üçüncü büyük pazarı olan Çin’deki satışların, şirketin ülkedeki Android rakiplerini geride bırakmasına rağmen, istikrarsız ekonomik toparlanma nedeniyle sabit kalması bekleniyor.

Pazar araştırma şirketi International Data Corp.’a göre, Çin’e yapılan toplam akıllı telefon sevkiyatları ikinci çeyrekte %2,1 düştü.

Refinitiv bilgilerine göre Mac ve iPad satışlarının sırasıyla %10,6 ve %11,2 düşmesi bekleniyor.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu