Teknoloji

iOS 17.5’teki bir hata, yıllar önce silinen fotoğrafları geri getiriyor

iOS 17.5 geçtiğimiz gün resmi olarak yayınlandı. Yayınlandı yayınlanmasına ama bu güncellemenin istenmeyen bir de etkisi oldu: Silinen fotoğrafları geri getirmek…

Bu garip iOS 17.5 hatası, gizlilik iddialarına ilişkin endişelerini dile getiren ve şirketin eski fotoğrafları siz sildikten sonra bile saklayıp saklamadığını merak eden Apple topluluğunda büyük bir kargaşaya neden oldu. En büyük endişe, pek de “güvenli olmayan” fotoğrafların beklenmedik bir şekilde tekrar ortaya çıkma olasılığı.

Bir Reddit kullanıcısı, yıllar önce silinen çıplak fotoğrafların (ve daha az sakıncalı bazı fotoğrafların) telefonlarını güncelledikten sonra yeniden ortaya çıktığını söylüyor. Sorunu yaşayan başka bir Reddit kullanıcısına göre, iCloud’a bağlı olmanıza bile gerek yok. Yerel olarak depolanan fotoğrafların da geri geldiği düşünülüyor.

Bu raporların hepsinin bir indeksleme sorunu, fotoğraf kitaplığında bir tür bozulma veya çevrimiçi yedeklenen fotoğraflar söz konusu olduğunda iCloud ile yerel aygıtlar arasında bir eş zamanlama sorunu olması mümkün.

Şu an için, iOS 17.5’e zaten güncelleme yaptıysanız hatadan kaçınmak için yapabileceğiniz pek bir şey yok. Eğer benzer bir sorun sizin cihazınızda da ortaya çıktıysa, fotoğrafları tekrar silmeyi denemek dışında…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu