Haber

Facebook sahibi Meta, veri davasını kapatmak için 725 milyon dolar ödeyecek

Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın sahibi Meta Platforms Inc, Cambridge Analytica da dahil olmak üzere üçüncü tarafları kullanıcıların kişisel bilgilerine erişmekle suçlayan bir toplu davayı kapatmak için 725 milyon dolar ödemeyi kabul etti.

Londra merkezli veri analiz firması Cambridge Analytica’nın 87 milyona yakın kullanıcının verilerine erişmesine izin verdiğinin 2018’de ortaya çıkmasıyla başlayan toplu dava davasının mahkemede uzlaşmayla sonuçlanacağı belirtildi.

Davacıların avukatları, önerilen anlaşmayı Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir mahremiyet toplu dava davasında şimdiye kadar ulaşılan en büyük anlaşma ve Meta’nın bir toplu dava davasını halletmek için şimdiye kadar ödediği en yüksek maaşlı anlaşma olarak nitelendirdi.

Meta Platforms Inc’in toplu davayı kapatmak için ödemeyi kabul ettiği 725 milyon dolarlık anlaşma, federal mahkemenin onayına sunulacak.

Meta tarafından yapılan açıklamada, söz konusu davaya ilişkin yerleşim yerinde herhangi bir suçun kabul edilmediği belirtildi. Açıklamada, anlaşmanın “topluluğumuzun ve hissedarlarımızın yararına olduğu” vurgulandı.

Londra merkezli bilgi analiz firması Cambridge Analytica, Nisan 2018’de ABD’de Kasım 2016’daki başkanlık seçimlerini ve Haziran 2016’da Avrupa Birliği (AB) referandumunu etkilemek için Facebook’un 87 milyon kullanıcısının kişisel verilerini izinsiz olarak topladı. Birleşik Krallık. için kullandığına dair suçlamalar

Facebook CEO’su (CEO) Mark Zuckerberg, şirketin veri sızıntısı skandalıyla ilgili olarak 11 Nisan 2018’de ABD Senatosu’nda bir açıklama yaptı.

ABD ve Avrupa’daki düzenleyici otoriteler Facebook hakkında soruşturma başlattı ve yaşanan gelişmelerin ardından ünlü sosyal paylaşım sitesinin paylaşımları büyük değer kaybetti.

Daha sonra Facebook’un, kullanıcılarının kişisel bilgilerini Microsoft, Amazon, Spotify gibi dev şirketlerle onların istekleri olmadan paylaştığı ve bu bilgi ölçüsünün Facebook’un duyurduğundan daha büyük olduğu iddia edilmişti.

Netflix ve Spotify gibi bazı şirketler, Facebook kullanıcılarının verilerine izinleri olmadan eriştiklerini yalanladı.

Skandal ortaya çıktıktan sonra Facebook, harici uygulama geliştiricilerinin görebileceği bilgi miktarını kısıtladı.

Adını aldığı üniversite ile hiçbir ilgisi olmayan Cambridge Analytica, 2013 yılında bir İngiliz şirketi olarak kurulmuş ve 2018 yılında yaşanan skandalların ardından iflas etmiştir.

Muhafazakar siyasetçilere yakın olan şirket, milyonlarca kullanıcı profilini bir uygulama yardımıyla değerlendirerek birçok ülkede hizmet sunmuştur. Bu hizmetler arasında, Donald Trump’ın başkanlık kampanyasının, seçmenleri siyasi eğilimlerine göre teşvik etmek veya caydırmak için tasarlanmış amaca yönelik reklamlar yayınlamasına izin verilmesi yer alıyordu.

Öte yandan 2019 yılında ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC), Facebook’un kişisel bilgileri yetkisiz ve uygunsuz kullanması nedeniyle 2018 yılında başlattığı soruşturma sonucunda sosyal paylaşım sitesine 5 milyar dolar para cezası verdi.

Facebook ayrıca ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komitesi (SEC) ile, kullanıcı bilgilerinin kötüye kullanılması konusunda yatırımcıları yanılttığı iddialarını çözmek için 100 milyon dolarlık bir ceza içeren bir anlaşmaya vardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu