Ekonomi

Çiftçilere Mazot ve Gübre Desteği Çağrısı

Ziraat Mühendisi Mesut Özmenay, ekim ayında yapılması planlanan buğday, arpa, yulaf, çavdar, tritikale ve çeltik üreticilerine yönelik yakıt ve gübre takviyesi öncesinde hükümete davette bulundu. Çiftçilere verilmesi planlanan mazot ve gübre tabanının zamanında ve yeterli miktarda temin edilememesinin çiftçiyi üretimden uzaklaştırdığını belirten Özmenay, bu durumun ülkenin gıda üretimini ve ekonomik istikrarı tehlikeye attığını belirtti.

Üretememenin ülke genelinde ekonomik istikrar açısından büyük tehdit oluşturduğunu kaydeden Özmenay, çiftçinin sağlam temel talep ettiğini söyledi. Çiftçilerin yeterli desteği alamadıkları için öfkeli olduklarını kaydeden Özmenay, bu durumun tarım sektörünün çökmesine yol açabileceğine dikkat çekerek, çiftçilere yapılacak akaryakıt ve gübre tabanının bir an önce artırılması ve gübrelemenin bir an önce yapılması gerektiğini söyledi. Desteklerin kesintisiz olarak verilmesi için devletin daha etkin hareket etmesi gerekiyor.

SOMUTLULUK ADIMLAR ATILMASI GEREKİYOR

Tarım politikalarının eksiksiz olarak gözden geçirilmesi ve çiftçilerin ekim yapma isteğini teşvik edecek somut adımların atılması çağrısında bulunan Özmenay, analiz önerilerini şöyle sıraladı:

– Devlet veya yerel yönetimler çiftçilere düşük faizli kredi programları sunabilir. Bu krediler çiftçilerin tohum, gübre ve diğer üretim maliyetlerini karşılamalarına yardımcı olabilir.

-Modern tarım sistemleri, hastalık ve zararlılarla mücadele, su yönetimi, toprağın verimliliği gibi konularda çiftçilere eğitim ve danışmanlık verilmesi verimliliği artırabilir.

Çiftçilerin ürünlerini daha geniş pazarlara ulaştırmalarına yardımcı olmak gelirlerini artırabilir. Bu; Pazaryerlerini, dağıtım ağlarını ve lojistik üslerini içerebilir.

-Fiyat dalgalanmalarının çiftçiye zarar vermesini önlemek için fiyat istikrar mekanizmaları oluşturulabilir. Minimum fiyat garantileri veya eser stoklama programları bu tarafta atılması gereken adımlardır.

Çiftçilere modern tarım ekipman ve teknolojilerinin sağlanması üretim verimliliğini artırabilir. Buna traktörler, sulama sistemleri veya dijital tarım teknolojileri dahil olabilir.

İklim değişikliğinin etkilerini azaltmak ve çiftçilerin bu değişikliklere uyum sağlamasına destek olmak değerlidir. Su yönetimi, çeşitlendirme ve kuraklığa dayanıklılık gibi önlemler bu kategoriye girmektedir.

Çiftçilere makul işler üretmeleri için sübvansiyon veya teşvikler sunmak, çiftçileri makul işler yetiştirmeye teşvik edebilir.

-Çiftçilere işlerini pazarlama ve markalama konusunda yardımcı olmak, daha yüksek fiyatlara ve daha fazla talep elde etmelerine yardımcı olabilir.

– Çiftçileri güç birleştirmeye teşvik edecek kooperatif veya birliklerin kurulması, ortak ticaret ve pazarlama olanakları sağlayabilir.

Tarım departmanındaki araştırma ve geliştirme, çiftçilere daha iyi tohumlar, hastalıklara karşı daha güçlü bitkiler ve verimli tarım yöntemleri sağlayabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu