Haber

Ayasofya-i Kebir Camii-i Şerifi’nin yeniden açılışının 3. yıl dönümü kutlandı

Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethinden sonra ilk cuma namazını kıldırdığı “fetih simgesi” Ayasofya-i Kebir Camii-i Şerifi’nin yeniden ibadete açılmasının üzerinden üç yıl geçti.

Ayasofya Camii-i Şerifi’nin yeniden ibadete açılmasının yıl dönümü münasebetiyle Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın kıldırdığı sabah namazında İstanbul Valisi Davut Gül’ün yanı sıra çeşitli milletlerden Müslümanlar saf tuttu.

Erbaş, namazın ardından yaptığı konuşmada en keyifli günlerden birinin daha yaşandığını belirterek, “Üç yıl önce, 24 Temmuz 2020’de 86 yıllık hasret sona erdi. Ayasofya, Cumhurbaşkanımızın kararıyla yeniden ibadete açıldı. Burada üç yıl geçti, üç yılda yapılan araştırmalara göre Ayasofya’yı 21 milyon kişi ziyaret etti.”

Ayasofya’da milyonlarca kişinin kıyamete kadar ibadet etmesini temenni ettiğini belirten Erbaş, şöyle devam etti:

“Ayasofya, İstanbul’un fethinin en önemli simgesi olan Fatih’in bize emanetidir. Ancak 86 yıl boyunca Ayasofya bir ibadet yeri değildi. Büyüklerimiz, ahirete intikal eden niceleri bu hasretle yaşadılar ve bugünü görmediler.

Necip Fazıl Kısakürek’in “Vicdan kaynağı ve kaynağı Sakarya, kendi memleketinde garipsin, memleketinde paryasın” mısrasını hatırlatan Erbaş, “İşte bu millet Ayasofya’yı 3 yıl önce kendi memleketinde gariplikten çıkardı. Camilerde ibadet etmek en makbul ibadetlerden biridir. Türkiye’nin neresinde olursak olalım Ayasofya’yı gelsinler ziyaret etsinler” dedi.

Sabah namazını kılmaya gelen vatandaşlardan Beyhan Cengiz, caminin çıkışında gazetecilere duygularını aktardığı konuşmasında Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’a teşekkür ederek, “Türkiye’yi davet etti, davetini kabul ettik. Burada dualarda buluştuk. Dualarımız makamında makbul olsun. Dualarımız makamında makbul olsun. Gurur duyduğumuz mabedimiz Müslümanların yüzünü güldürsün. Ne mutlu ki bugün bu konuşmayı yapabiliyoruz. , Lordum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu