Teknoloji

Apple’dan yapay zeka destekli yeni bir ücretli hizmet geliyor: Quartz bizim için ne yapacak?

Teknoloji devi Apple, tüketicilere yönelik bir dizi yeni hizmetle sağlık alanındaki varlığını pekiştirmek için çalışıyor. Apple’ın Apple Watch Series 8 akıllı saatleri, kullanıcının adet döngüsünü izlemek için yeni bir sıcaklık sensörüne sahipti. watchOS 9.4, A-Fib’i daha fazla bölgeye getirdi ve döngü izlemeyi geliştirdi.

Şimdi, Apple, duyguları izlemeyi amaçlayan yapay zeka destekli bir sağlık koçluğu hizmetini başlatıyor. Quartz kod adlı en son hizmeti üzerinde çalışıyor.

Söylentilere göre bu özelliğin iPadOS 17 ve iOS 17 ile birlikte sunulması planlanıyor. Quartz, kullanıcıların antrenman, yemek yeme ve uyku alışkanlıklarını takip etmelerine yardımcı oluyor. Bu izleme yetenekleri, kullanıcıları alışkanlıklarını ve günlük yaşam modellerini iyileştirmeye motive edebilir. Bu verilerin yapay zeka ile güçlendirilmesi, kişiselleştirilmiş sağlık çözümleri oluşturmaya yardımcı olur. Ayrıca tüm bu özellikler, sadece bir fiyat karşılığında sunulan hizmete daha fazla kullanıcı çekebilecek gibi görünüyor.

Apple daha önce Singapur hükümeti ile LumiHealth adlı örnek bir hizmet üzerinde çalıştı. . Kuvarsın en büyük farkı ücretli hizmet olmak, ancak şimdi Apple’dan konuyla ilgili herhangi bir açıklama gelmedi.

Apple, sağlık uygulamasını öncelikle iPad’lerde kullanıma sunarak sağlık ürünlerini ve hizmetlerini daha fazla cihaza yaymayı planlıyor. Başlangıçta, ruh hali bilgileri kullanıcılar tarafından manuel olarak girilecek, ancak sonunda Apple, kullanıcıların kullandıkları cihazlardaki yazma, konuşma ve diğer verilerini izleyerek ruh hali koşullarını değerlendirmeyi planlıyor. Bunun kullanıcılar için büyük bir gizlilik sorunu olabileceğine dair endişeler de var.

Apple, duyguları takip etmenin yanı sıra bir vizyon durumu yönetimi özelliği de sunuyor ve invazif olmayan şeker (glikoz) takibi üzerinde çalışmak . Bu teknoloji, şeker hastalarının parmaklarını delmeden gün boyunca glikoz seviyelerini pasif olarak izlemelerini sağlayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu