Haber

Anneler Tarladan Sanata Koşar

Anneler tarladan sanata koştu

Yıllar sonra hayallerinin peşinden gitmeyi ve bağlama çalmayı öğrendiler.

ZONGULDAK – Zonguldak’ın Perşembe ilçesine bağlı Çaycuma ilçesinde yaşayan kadınlar, bahçelerinin peşinden hayallerinin peşinden koşarak çocukluk hayali olan bağlamayla buluştu.

Çaycuma ilçesine bağlı Perşembe beldesine bağlı Yeni Mahalle sakinleri hanımlar, çocukluk hayalleri olan bağlamayı Köy Yaşam Merkezi’nde öğrenmeye başladı. Tarlada çalışan kadınlar günlük yaşamlarını sürdürürken bağlama çalmayı da öğreniyor. Hafta sonları katıldıkları kurslarda öğrendikleri bağlama ile türküler söylemeyi de ihmal etmeyen köy sakinleri, hayata geçirilen proje için kendilerine teşekkür etti.

35 yıllık evli ve 2 çocuk annesi 60 yaşındaki Nebahat Çıvak, köy yaşam merkezindeki bağlama kursunda bağlama öğrenmeye başladı. Çıvak, daha önce eline hiç bağlama almadığını ancak bunun bir hayal olduğunu belirtti. “Hanımlar arasında çalıp söylüyoruz ama ben daha da ileri gitmek istiyorum. Daha önce hiç elime almamıştım. Bu çok güzel bir duygu” dedi.

Anneler Günü’nü kutlayan Çıvak, “Bu zamana kadar okuduk, evlendik, çocuklarla kaynaştık. Bağdan, bahçeden buralara kadar geldik. Kurslar açıldığından beri kendimizi geliştiriyoruz. Bir şeyler öğreniyoruz. Bizim için farklı bir hayat oldu.” Duygular varsa peşine düşsünler. Fırsat buldukça özel hayatlarında düşündüklerini yapmaya çalışmalılar. Taşınmalarına izin vermeyin. Anneler cennet demektir, gününüz kutlu olsun.”

“Ben yapamıyorum diye hiçbir kadın pes etmesin”

42 yıllık evli ve 3 çocuk babası Şengül Karaca, çocukluk hayali olan bağlama çalmayı öğrenmenin mutluluğunu yaşarken şunları söyledi:

“Devletimiz sayesinde Köy Yaşam Merkezi’ne kavuştuk. Bağlama çalmayı çok merak ediyordum. Çocukluk hayalimdi. Bu zamana kadar ailemizle, bahçemizle uğraşıyorduk. Şimdi ise arkadaşlarımızın çabalarıyla öğrendik çalmayı. melih hocamız komşularla orta bir yere gelip saz çalıp eğleniyoruz saz çalıp türkülerimizi söyleriz hiçbir kadın ben beceremiyorum diye vazgeçmesin biz sanmasın’ çok yaşlıyım 58 yaşındayım bu yaşta saz çalmayı türkü söylemeyi öğrendim isteseler yaparlar istesinler”

Okul çağında boyu uzun olduğu için hocanın sazını taşıdığını söyleyen 1 çocuk annesi Asiye Alibabaoğlu, 42 yaşında bağlama çalmaya karar verdi. köyde dikiş kursu açıldı ben kendi ihtiyacımı karşılamaya başladım artık saz kursuna ilgi duymaya başladı şimdi bende ona yazıldım 40 yaşından sonra hayallerimin peşinden koşmaya başladım derler kadınlar için hayat 40’tan sonra başlıyor gerçekten doğruydu bu zamana kadar eve tıkılıp kaldım ev işlerim çocuklar bahçe işleri ile uğraşıyorum kafamı ve ruh halimi değiştirmek için kursa geldim şu an ruhen çok rahatladım.Anneler çocuklarını büyüttükten sonra hayallerinden vazgeçmesinler.Buradan tüm annelerin anneler günü kutlu olsun.Umarım herkes anne olur ve bu duyguyu yaşar.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu