Haber

Anayasa Mahkemesini tanımayan mahkeme CMK’yı da ihlal etti

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) Türk Personel Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay hakkında verdiği hak ihlali kararını uygulamayan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin, alışılmadık bir süreç daha yürüttüğü ortaya çıktı. belgedeki yöntem. Mahkemenin kararında heyetin değil mahkeme başkanının imzası bulunuyor. Ayrıca kararın Anayasa Mahkemesi kararından 12 gün önce yani 13 Ekim’de verildiği görülüyor.

Anayasa Mahkemesi’nin 25 Ekim’deki hak ihlali kararından 5 gün sonra belgeyi Yargıtay’a gönderen ve yüksek mahkemenin “Yargılamayı durdurun, serbest bırakın” talimatına uymayan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, dilekçeleri işleme koymadı. Atalay’ın avukatları.

AVUKATLAR TAHLİYE DİLEKÇESİ SUNDU

Anayasa Mahkemesi’nin kararından bir gün sonra 26 Ekim’de Atalay’ın avukatlarından Deniz Özen, müvekkilinin tahliyesi için 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne dilekçe verdi. Bu dilekçenin ardından herhangi bir işlem yapılmayınca Atalay’ın diğer avukatı Fikret İlkiz, 27 Ekim’de dilekçe vererek müvekkilinin tahliyesini talep etti.

MAHKEME CMK’YI İHLAL ETTİ

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Özen’in ve İlkiz’in dilekçesini işleme koymadı. Ancak Ceza Muhakemesi Kanunu’nun (CMK) 105. maddesinde tahliye talebinin üzerinden üç gün içerisinde kabul, ret veya adli kontrol kararı verilmesi gerektiği belirtiliyor.

CMK’nın 105. maddesinde şu ifadeler yer alıyor:

“Talep üzerine makam, savcının, şüphelinin, sanığın veya savunma avukatının görüşünü aldıktan sonra üç gün içinde talebin kabulüne, reddine veya adli kontrol uygulanmasına karar verir.”

İSTİSNAYA UYGUN DEĞİL

Maddede istisna olarak örgütsel faaliyetler çerçevesinde işlenen suçlarda bu sürenin 7 gün olduğu belirtiliyor. Ancak Atalay’ın mahkum olduğu Seyahat davasında verilen cezalar Terörle Mücadele Kanunu kapsamında olmayıp, Türk Ceza Kanunu’nun 312. maddesinde yer alan “hükümete karşı işlenen suçlar” kapsamındadır.

AVUKAT İHTAM: YÜKSEK MAHKEMENİN ALINACAĞI KARAR TAHMİN EDİLMEDİ, OLAĞANÜSTÜ BİR SÜREÇ YAPILDI

Avukat Deniz İhtimam, mahkemenin tahliye talebine karar vermemesinin itirazı engellemeye yönelik olduğunu söyledi. İhtimam, “Ret kararı verilmesi halinde itiraz mercii İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi olacak. O mahkemenin kararı önceden tahmin edilemediği için hukuka aykırı bir işlem yapıldı.”

haber-babaeski.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu